O naszym bandzie

O nas Zapraszamy na bloga z dobrym brzmieniem. Dobra muzyka i ciekawe miejsca to coś co nakręca nas do życia. Na czele tej blogowej ekipy stoi Malwina i Grzesiek - napiszemy tu dla Was o wyprawach po Polsce. Mamy nadzieję, że dzięki nam odkryjecie wiele unikalnych miejsc w naszym kraju. Miłej lektury! O nas

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Architektoniczne zagadki Bolesławca

Architektoniczne zagadki Bolesławca

Bolesławiec to miasto położone w województwie dolnośląskim. Przepływa tędy rzeka Bóbr, a liczne okoliczne lasy należą do Borów Dolnośląskich. Oprócz znacznych walorów przyrodniczych, znajdują się tu liczne zabytkowe budowle o ciekawej architekturze i inne atrakcje, wzbudzające zainteresowanie licznie przybywających turystów. W mieście i jego okolicach znajduje się duża baza noclegowa, a kwatery można łatwo zarezerwować [np. w witrynie Meteora], wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Bolesławiec.

Pierwszy zamek powstał w Bolesławcu prawdopodobnie w XIII wieku, za czasów panowania Bolesława Pobożnego i była to budowla drewniano-ziemna. Baszta, która zachowała się do dziś, pochodzi jednak z XIV wieku i powstała za rządów Kazimierza Wielkiego. Jest to nietypowy zamek nizinny, zbudowany na sztucznym nasypie na rozkładzie wieloboku. Z całej budowli zachowały się jedynie najniższe partie murów obwodowych zbudowanych z cegły, kamienne fundamenty wieży oraz ceglana baszta. Baszta ma 22 metry wysokości, 8 metrów średnicy i kształt ośmioboku. W środku znajdują się schody, które prowadzą przez poszczególne kondygnacje na sam szczyt budowli, z którego rozlega się niesamowity widok na okolicę. U stóp wzgórza znajduje się wystawa eksponatów, znalezionych podczas badań archeologicznych i zabezpieczających.

Ratusz został zbudowany w 1535 roku na rynku. Jest to budowla w stylu barokowym, posiadająca gotyckie elementy wież i wnętrza. Jest to właściwie zespół trzech połączonych ze sobą budynków, tworzących dwa równoległe, trzykondygnacyjne skrzydła. Najbardziej charakterystyczny element tej budowli to wieża z podstawą w kształcie kwadrata w stylu gotyckim i wyższą częścią, która prezentuje styl barokowy. Wieża uwieńczona jest hełmem, na którym znajduje się chorągiew z datą 1945. Dachy pozostałych budynków są strome. We wnętrzu budynku znajduje się bardzo wysoka sień, której sklepienie jest kolebkowe. W Sali Ślubów podziwiać można natomiast sklepienie sieciowe, które zostało odwzorowane ze sklepienia Sali Władysławowskiej znajdującej się w Pradze. Na wschodniej ścianie znajduje się płaskorzeźba, przedstawiająca rozbrajanie napoleońskiego marszałka przez Rozalię Joannę von Bonin – mieszkankę miasta. Ratusz jest obecnie siedzibą władz miejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>