O naszym bandzie

O nas Zapraszamy na bloga z dobrym brzmieniem. Dobra muzyka i ciekawe miejsca to coś co nakręca nas do życia. Na czele tej blogowej ekipy stoi Malwina i Grzesiek - napiszemy tu dla Was o wyprawach po Polsce. Mamy nadzieję, że dzięki nam odkryjecie wiele unikalnych miejsc w naszym kraju. Miłej lektury! O nas

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Jezioro Głuszyńskie na Pojezierzu Kujawskim

Jezioro Głuszyńskie na Pojezierzu Kujawskim

Pojezierze Kujawskie to nie najczęściej wyszukiwany przez turystów kierunek wakacyjny, przez co spokojnie zarezerwujemy tutaj pokój, wybierając coś odpowiedniego dla siebie z kameralnej infrastruktury turystycznej i noclegowej (Kujawy – meteor). To przede wszystkim miejsce dla osób, które chcą oderwać się od pogoni za czasem, odpocząć na łonie natury i wyciszyć się na pięknych, zielonych terenach. Również jest to teren popularny wśród amatorów sportów wodnych, ponieważ tutejsze jeziora naprawdę są atrakcyjne i można planować tu długie spływy kajakowe, wypływanie na wodę żaglówkami, a nawet dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym – uprawianie windsurfingu.

Najpopularniejszym obszarem do sportowych wyczynów jest jezioro Pątnowskie, to ono jest głównym ośrodkiem turystycznym na Pojezierzu Kujawskim. Drugim bardzo ciekawym akwenem w tym regionie jest Jezioro Głuszyńskie, oddalone trochę w kierunku wschodnim od Gopła. Do niego wpływa i z niego potem wypływa rzeka Zgłowiączka (rzeka – wikipedia), która zapewnia wymianę wód. Jezioro jest znane z przepięknej, atrakcyjnej linii brzegowej oraz 3 dużych zatok. Samo w sobie jest całkiem spore, ma aż 625 ha powierzchni, jest również głębokie – maksymalna głębokość to 36,5 m, a średnia głębokość to 9,2 m, co jest naprawdę dobrym wynikiem jeśli chodzi o polskie zbiorniki na tego typu terenach.

W 1983 roku powstała tu strefa chronionego krajobrazu „Jezioro Głuszyńskie”, dzięki czemu nie zaznamy tu hałasu czy nie powstaną tu nigdy wielkie fabryki, czy koncerny przemysłowe. Prawdziwy rozkwit teren przeżywał głównie w latach 90. wieku XX, kiedy to wiele licznych działek naokoło zostało wykupionych i rozbudowało się tu sporo obszarów rekreacyjnych i domków letniskowych. Jeśli chodzi o miejscowości, w których możemy się zatrzymać, to nad Jeziorem Głuszyńskim położonych jest 9 miasteczek, a są to – Budzisław, Głuszynek, Miłachówek, Orle, Stawiska, Rybiny, Stefanowo, Potołówek oraz Wincentowo. Nie są to może największe miejscowości, ale jak dobrze poszukamy to spokojnie znajdziemy tam ciekawe miejsca noclegowe z pięknymi okolicznymi terenami, gdzie będziemy mogli odpocząć na łonie przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>