O naszym bandzie

O nas Zapraszamy na bloga z dobrym brzmieniem. Dobra muzyka i ciekawe miejsca to coś co nakręca nas do życia. Na czele tej blogowej ekipy stoi Malwina i Grzesiek - napiszemy tu dla Was o wyprawach po Polsce. Mamy nadzieję, że dzięki nam odkryjecie wiele unikalnych miejsc w naszym kraju. Miłej lektury! O nas

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Mazury zapraszają do Kruklanek

Mazury zapraszają do Kruklanek

Kruklanki to przepiękna wieś letniskowa, położona w województwie warmińsko-mazurskim. Wieś podlega pod powiat giżycki i jest siedzibą władz gminy Kruklanki. Osada jest ulokowana w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich – leży nad jeziorem Gołdopiwo. Przez wieś przepływa rzeka Sapina, co jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność tej miejscowości. Zaskakującym symbolem gminy są żubry, które żyją w zagrodach na terenie Rezerwatu Borki, będącego częścią Puszczy Boreckiej. Puszcza ta jest pozostałością po prastarym lesie, zwanym lasem pierwotnym i dawnej, ogromnej zresztą, Puszczy Galindzkiej. Baza noclegowa miejscowości (więcej: meteor) jest zatem okazją do wypoczynku na łonie dzikiej natury.

Pamięć o Janie Bębelniku

Jan Bębelnik był człowiekiem, który w XV wieku sprowadził pierwszych osadników do wsi. Były to w większości rodziny polskie, a w mniejszości – litewskie. Osada powstała na 60 włókach. Ludzie żyli tu w dobrobycie, o czym świadczy wybudowanie kościoła w XVI wieku. Pierwotnie była to świątynia ewangelicka. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół ten przetrwał zawieruchy dziejowe w znakomitym stanie, pomimo tego, że Kruklanki dość często trawiły pożary, a okres I wojny światowej przyniósł masę zniszczeń. Kościół ten był przebudowywany, przez co można zauważyć mieszankę stylów architektonicznych – tutaj gotyk przeplata się z barokiem.
Nad okolicą dominuje 25 metrowa wieża kościelna, na której wiszą dzwony z XVII wieku. Ołtarz główny to elementy XVII i XVIII-wieczne. W Kruklankach znajdują się dwie cerkwie: prawosławna pod wezwaniem świętego Dymitra oraz greckokatolicka pod wezwaniem świętego Jozafata Kuncewicza. Ciekawym zabytkiem architektonicznym jest pozostałość po największym moście, jaki powstał na Mazurach na początku XX wieku. Zwalony most jest już jedynie fragmentem wielkiego dzieła kolejowego, jednakże znakomicie obrazuje potęgę wizji dawnego kolejnictwa. Most ten był wysadzany podczas dwóch wojen światowych.

Sposób na relaks w Kruklankach

W Kruklankach można wypoczywać w rozmaity sposób i o różnych porach roku. Plaża nad jeziorem Gołdopiwo kusi do wypoczynku biernego. Okolica jednakże sprzyja kajakarstwu i innym sportom wodnym, wyprawom rowerowym, spacerom i zbieraniu owoców runa leśnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>