O naszym bandzie

O nas Zapraszamy na bloga z dobrym brzmieniem. Dobra muzyka i ciekawe miejsca to coś co nakręca nas do życia. Na czele tej blogowej ekipy stoi Malwina i Grzesiek - napiszemy tu dla Was o wyprawach po Polsce. Mamy nadzieję, że dzięki nam odkryjecie wiele unikalnych miejsc w naszym kraju. Miłej lektury! O nas

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Odwiedź muzea w Istebnej

Odwiedź muzea w Istebnej

Istebna to miejscowość, którą każdego roku bardzo chętnie odwiedzają turyści z Polski, ale i także z innych krajów. Znajduje się tu bowiem wiele ciekawych zabytków oraz niezwykle interesujących muzeów. Które z nich szczególnie warto zwiedzić?

Każdy turysta powinien udać się do kurnej chałupy Kawuloków, która jest chyba najbardziej popularną izbą regionalną na całym Śląsku Cieszyńskim. To góralska chata z XIX wieku. Dawniej pełniła też funkcję warsztatu Jana Kawuloka, który był znanym gawędziarzem oraz twórcą ludowych instrumentów. W chacie można podziwiać przede wszystkim stary piec, który nie ma komina oraz okazały zbiór instrumentów.

Kolejnym ciekawym miejscem jest muzeum prywatne i galeria rodziny Konarzewskich. Znajduje się ono na Andziołówce-Buczniku i można podziwiać tam przede wszystkim kolekcję obrazów oraz różnych prac, które są dziełem rodziny Konarzewskich. Przy muzeum znajduje się również rodzinna kaplica wotywna Konarzewskich pw. NMP Królowej Korony Polskiej, która pochodzi z 1923 roku. Zwiedzający muzeum mają także okazję zapoznać się z historią tego rodu, którą opowiedzą właśnie członkowie rodziny Konarzewskich. Można tu znaleźć także eksponaty związane z tkactwem artystycznym oraz pamiątki po kompozytorze Stanisławie Konarzewskim.

Szczególnie warto wybrać się też do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. Był to wybitny polski himalaista, alpinista i taternik, drugi człowiek, który zdobył 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8000 metrów. Niestety, w 1989 roku zginął tragicznie, gdyż spadł w przepaść po pęknięciu liny. Miał wówczas zaledwie 41 lat. Muzeum prowadzi obecnie jego żona Cecylia. Mieści się ono w domu, który Jerzy Kukuczka kupił w latach 80. ubiegłego wieku od swojej rodziny. Budynek leży na terenie przysiółka Wilcze. Muzeum powstało w 1996 roku i można je zwiedzać po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Znajduje się tam wiele pamiątek po himalaiście. Są to przede wszystkim różnego rodzaju odznaczenia, medale, a także książki, zdjęcia z jego wypraw oraz oczywiście sprzęt wspinaczkowy.

W Istebnej znajduje się wiele ciekawych muzeów, toteż warto przyjechać tu na nieco dłuższy czas. W miejscowości tej funkcjonuje świetna baza noclegowa, ale warto poszukać jakiejś kwatery nieco wcześniej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Istebna”, a na pewno wyświetli się wiele godnych uwagi ofert. Każdy znajdzie tutaj odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>